Цветята спасяват животи
Със своята красота и ухание цветята са привличали вниманието на десетки поети, художници и учени. Поетите са възпявали цветята от най древни времена и те са им служили за вдъхновение, когато говорим за едно от най-силните чувства на Земята, а именно любовта. Художниците пък са се вдъхновявали от разнообразието на цветове и причудливи форми и са ги увековечавали в своите картини. Българският художник Владимир Димитров известен и с прякора „майстора” е обичал да рисува цветя, макар да е по-известен със своите картини на момичета, които берат ябълки. Натюрмортите на Ван Гог са известни в цял свят, като картините му се продават за стотици хиляди долари в днешни времена. Учените пък са използвали цветята за да направят парфюмите, без които не можем днес. Това се е случило още в древен Египет. Цветята са символ на любов и са предпочитан подарък за влюбените. Букет рози е класика в любовта и изразява най-добре чувствата на мъжа. Всеки цветарски магазин предлага различни букети и кошници с цветя за различни поводи, от рожден ден през тържества до сантиментални и романтични срещи.
Цветята обаче са много повече от ароматни растения. През вековете те са използвани и за прехрана, а също така в световната история има и случай, когато цветята са спасявали дори хора. В древен Египет корените на лотосите са се превърнали в прехрана, като са били варени, а семената им са станали основна суровина за направата на брашно. Маковете и по-специално семената им са използвани от народите в Азия за подправка на ориз.
В Шотландия на почит е магарешкия бодил. Преди векове той спасява страната от опустошение и превземане. Датчаните стъпили на бреговете на Шотландия и започнали да плячкосват, убиват и палят селищата. В един момент те достигнали до поле на което се намирала цялата шотландска армия. Мъглата била гъста и датчаните решили да нападнат изненадващо шотландците. На полето на което се разиграла битката се намирали и магарешки бодили. Един от датчаните настъпил такъв и изкрещял от болка. Това предупредило шотландците за приближаващата заплаха и те съумели да се прегрупират и да отблъснат нашествениците. От тогава магарешкия бодил е част от герба на Шотландия, в знак на благодарност за спасените животи.
„