Полилеи за кухня – когато се срещнат практичността и красотата
Полилеи за кухня са особено необходим източник на светлина за помещението, където се приготвя храна, а нерядко има и трапезна маса. При кухня с малка квадратура, полилей с единичен или двоен абажур е достатъчен източник на изкуствена светлина. Просторните кухни с обособени работна част и трапезария, се осветяват с няколко полилея, като всеки полилей е с няколко абажура, и съответно – светлинни източника. Обикновено, тези осветители за таван са съчетани със стенни и с подови осветителни тела.
Полилеите, подходящи за кухненското пространство
Полилеят за кухнята не се различава особено от този за холът или спалнята, но притежава няколко задължителни характеристики. Спрямо квадратурата на помещението, той трябва да е с масивно тяло. Съставен е от няколко светлинни източници, като обикновено се предпочита светлината в класическият бял спектър. Осветителното тяло обикновено се разполага точно над работната зона.
Работната зона е съставена от готварска печка, електроуреди, работни плотове, умивалник и кухненски шкафове. Там се извършва практическото приготвяне на ястия и напитки – подготовка на продукти, комбиниране и термична обработка, а за всяка от тези процедури е гарантирана липсата на грешки, само при силно и ярко осветление.
Визията на красивите полилеи за кухня е продукт на разнообразни дизайнерски концепции и материали. Обикновено, структурата им е рамка с висящи светлинни източници, с различна форма и разположение: за полилей се възприема тяло с повече от два светлоизточници, насочени нагоре или надолу. Те са покрити с дифузьори в огромно разнообразие от форми.
Класическият полилей с дифузьори-свещи, с и без абажур, е много атрактивен и добавя блясък, чрез кристални висулки и мъниста, някои от които – остенени и обработени по специална технология. Абажурите от текстил добавят усещане за уют към осветителното тяло.
Освен разкошните кристални осветители, потребителите имат възможност да осветят и украсят пространството с модели от дърво (ратан), полиран метал, прозрачно (гладко или релефно) и шлифовано окислено стъкло. Те се откриват в много разнообразни нюанси и форми, с ръчно рисувани декорации върху стъкло, абажур-дървена решетка, класически фенер, чашка, и актуалният цилиндричен дизайн.
Любопитна подробност за кухненски полилей: дори и при дифузьор в тъмен цвят, вътрешната му част винаги е оцветена в светъл тон – бял, кремав или златист. Този дизайн не приглушава светлината и я излъчва в най-високата й степен на яркост и цветна температура на източниците на светлина. Освен това, те са открити в долната си част, което също осигурява по-силно и ясно излъчване. Също така, обикновено тези полилеи се спускат ниско над кухненските мебели и обектите, които трябва да осветят.
Спот – модерното лице на полилея
Спотове са осветителни тела, които можем да наречем модерна разновидност на полилеите. Спотовете са с по-семпъл дизайн, и освен двете основни посоки, са проектирани да бъдат насочвани под различни ъгли. Тази конструкция е изключително удобна за кухненско пространство, защото може да осигури светлина в различни ъгли от 360-градусов диаметър.
За трапезна маса и зона за готвене, особено подходящи са няколко спота, окачени на рамка, образуващи едно осветително тяло. Те може да с еднакъв дизайн, както и напълно различни един от друг. Присъствието им обаче винаги осигурява достатъчно количество изкуствена светлина, която за разлика от полилеят, достига всеки обект в кухнята.