Опасен ли е захарният диабет
Захарният диабет се оказва едно от заболяванията, които в световен мащаб бележат най-осезаемо покачване на броя болни. Тази статистика не остава незабелязана от специалистите ендокринолози, които ежедневно работят с диабетици.
Съществува процент от пациентите, който в стремежа си да избягва болници и лекари, опитва сам да си направи хранителен режим след като му се постави диагнозата захарен диабет.
[box type=“info“ align=“alignleft“ ]Полезна информация за диабет[/box] Малцина правят профилактични прегледи и се абстрахират от болничните обстановки. За съжаление, много повече са онези хора, които по никакъв повод не желаят да посетят лечебно заведение.
Поради тази причина и откриването на диабет става най-често случайно в България. Изключенията са рядкост. Едно от най-важните неща при тип 2 е хранителният режим. За да се контролира теглото, а също и нивата на кръвната захар обаче, е най-разумно да консултираме т.нар. диета с ендокринолог.
Не е препоръчително да неглижираме тази част от лечението, защото тя е съществена. Намесата на лекар е наложителна, тъй като сами може да не успеем да постигнем оптимални резултати. При диабета е важно да се избягват захарите, които са най-различни. Това е напълно валидно и за въглехидратите – някои се разграждат бързи, други – бавно, докато трети – изобщо не се разграждат от организма.
Количеството е изключително важно, както и честота на прием на храна. Сред правилата, които диабетиците е нужно да спазват, се нарежда главно избягването на сладките неща или това са бързите захари.
Захарният диабет е коварна болест, която засяга кръвоносните съдове, сърцето, бъбреците, очите, периферната нервна система, краката и прочие. За съжаление, има случаи, при които изходът е летален.
Заслуга за покачващия се брой болни има едно друго, официално признато вече като заболяване, състояние, а именно – затлъстяването. То води със себе си и този проблем, тъй като хората напълняват и натрупват телесно тегло. Най-засегната е областта на корема. Около вътрешните органи се образува мастна тъкан, която по всички показатели е опасна. Причината е в това, че тя създава инсулинова резистентност, оттам се стига до състояние на предиабет, а в последствие се развива захарна болест.
Специалистите препоръчват да се възползваме от възможността да си направим безплатни профилактични изследвания на кръвната захар в Световния ден за борба с диабета на 14-ти ноември.