Полезно

Лечебните свойства на гъбите

Гъбите са популярно средство в традиционната медицина. Научните изследвания върху техните лечебни качества започват през 50-те години. В гъбите са открити съединения с висока противоракова активност. По този начин беше установено, че японските дървесни гъби „Шиитаке“ и Veselka, често срещани в умерения климат, съдържат вещества, които стимулират производството на регулатор на неправилно клетъчно делене, перфорин.

Тези гъби имат такъв ефект само под формата на тинктура и специалистите трябва да бъдат ангажирани в приготвянето на лекарството. Veselka може да се използва и за лечение на стомашни язви.

Лечебните свойства на тинктурата от гъбички от широколистни тиндери се използват при лечението на белодробни заболявания, по-специално туберкулоза. Можете също да спрете развитието му с екстракт от лисички.

В допълнение, тази гъба се използва за лечение на болки в гърлото, абсцеси, циреи или се използва под формата на прах като противоглистно средство, което трябва да се приема по чаена лъжичка на ден в продължение на повече от седмица. Интересни данни за полезните свойства на гъбите могат да бъдат намерени в японски източници на знания. Известно е, че от древни времена гейша е използвала гъбата „мейтаке“ за нормализиране на функционирането на репродуктивната система, подобряване на благосъстоянието по време на менструация и намаляване на теглото.

В народната медицина гъбите се използват за лечение на алкохолна зависимост (тор бръмбар), привеждат се в ред нервната система (сморче) и се използват при измръзване на кожата (гъби от манатарки).

Учените са установили, че гъбичките зеленика, които обилно образуват плодни тела през есента, съдържат вещество, което предотвратява образуването на кръвни съсиреци, което може да се използва като антикоагулант. Сред японските гъби се среща представител, богат на изопреноидния ланостан, използван за лечение на алергии (дерматит, астма, по-специално).

Яденето на варени или мариновани гъби носи безценни ползи за подобряване на функцията на червата. Такава храна съдържа много здравословни диетични фибри, бедна на холестерол и натриеви йони, обогатена с компоненти, които подобряват функционирането на имунната система и предотвратява злокачествеността на клетките, участващи в образуването на тумори.

Благодарение на антиоксидантите, лечебният ефект на гъбите върху функционирането на черния дроб, очите, бъбреците и костния мозък също е страхотен. Много гъби имат добро слабително действие и съдържат ценни микроелементи (цинк, мед), например есенни гъби.

За да подобрите състоянието на тялото, можете да ядете прахове от сушени гъби. Това вещество, приготвено от масло, добре облекчава главоболието, от трепетликата – прочиства кръвта и понижава холестерола.

Сега на основата на лечебни гъби активно се създават лекарства, които в зависимост от състава могат да лекуват всякакви нарушения във функционирането на вътрешните органи и системи в човешкото тяло, включително сърцето, панкреаса и дори заболявания като множествени склероза. Ливадните гъби имат антибактериален ефект срещу чревни инфекции (бацил, златист стафилокок).

И накрая, бих искал да напиша успешни примери за използването на гъби за външни цели. Вероятно мнозина са чували от бабите за стария руски метод за лечение на ишиас и ревматизъм с тинктура от мухоморка.

За външно приложение за облекчаване на болки в ставите, артрит и други възпалителни заболявания на скелета и мускулите се използва тинктура от линия от обикновена (пролетна гъба). Тази гъба се използва и за лечение на шпори и пораснали кости отстрани на краката. За да се увеличи ефективността на действието, третираната зона се увива с вълнен плат.

 

Вижте вкусана –  Рецепта за гъбена супа

Други рецепти: https://www.youtube.com/channel/UCbt9mZLv70OXAfvPWrcYMWw