здраве

Какво е кислородна пропускливост на контактните лещи и как тя е свързана с режима на носене?

Какво е кислородна пропускливост на контактните лещи и как тя е свързана с режима на носене

Един от най-важните фактори за качеството и удобството при носене на контактни лещи е нивото на тяхната кислородна пропускливост. Това е важен параметър, който се обозначава  като Dk/t. Производителите са задължени да посочат този показател за всички свои продукти, включително за цветните лещи без диоптър.

Какво означава кислородна пропускливост?

За да функционира нормално, роговицата на окото се нуждае от кислород. Той осигурява нейния здравословен метаболизъм и безпроблемна работа. Тя го получава от въздуха, както и от слъзната течност, която овлажнява окото при мигане. Контактните лещи са чуждо тяло за очите, бариера между роговицата и въздуха.

Ако материалът, от който са направени лещите, не пропуска достатъчно въздух до роговицата, тя не може да „диша“, което нарушава нейната нормална работа. Кислородният глад може да причини дискомфорт и дори някои очни заболявания. Следователно лещите трябва задължително да бъдат направени от „дишащ“ материал, тоест да бъдат с висока степен на кисородопропускливост.

Този показател се обозначава с коефициента Dk/t. „Dk“ е обемът кислород, проникнал през единица площ от материала за единица време. Индексът „t“ показва дебелината на материала на контактната леща в центъра. Високо Dk/t означава, че лещите дишат ефективно и са по-безопасни за носене.

Ето защо, когато купувате контактни лещи, е добре да сравните тези стойности за различните видове и марки и да изберете тези, които имат по-висок индекс на пропускливост на кислород. Дори при онлайн покупка на лещи трябва да се запознаете с този показател. Препоръчваме да купувате контактни лещи само от утвърдени онлайн магазини, какъвто е Lensin.BG.

Защо е опасна липсата на кислород за очите?

Ако кислородът не достига до очите в достатъчни количества, настъпва хипоксия на роговицата. Това води до неприятни симптоми, като: зачервяване на очите, сърбеж, умора, замъгляване и намалена зрителна острота. Ако това състояние продължава дълго време или се случва твърде често, тогава може да се касае за врастване на съдовете в роговицата на окото.

Обикновено в роговицата няма съдове, но продължителното кислородно гладуване може да причини дистрофия, което ще доведе до тяхното врастване и образуване на белези. Този процес намалява прозрачността на роговицата и в резултат на това може да възникне намаляване на зрителната острота до пълната ѝ загуба.

Каква трябва да бъде кислородната пропускливост на контактните лещи?

На практика всички съвременни меки контактни лещи имат достатъчно висока кислородна пропускливост за безопасна и здравословна употреба. При хидрогелните лещи кислородът навлиза в роговицата чрез водата, която се съдържа в големи количества в този материал. При силикон-хидрогелните силиконът е отговорен за доставката и чрез него окото получава толкова много кислород, че лещите въобще не се усещат.

За всяка марка и модел лещи е посочено какъв показател за кислородна пропускливост имат. В зависимост от тази стойност се определя максималното време на носене, без да се застрашава здравето на очите. За висока стойност на кислородна пропускливост се счита от 80 Dk/t нагоре.

Такива лещи могат да се носят по 6 – 8 часа на ден, а в някои случаи дори в продължителен режим – до 6 дни без да се свалят. Много съвременни силикон-хидрогелни контактни лещи имат индекс на кислородна пропускливост от 110 Dk/t. А тези, които могат да се носят без сваляне в продължение на 30 дни – от 130 Dk/t.

Когато избирате вида на лещите, не забравяйте да оцените този важен критерий. Но знайте, че не само този индикатор е отговорен за качеството и безопасността на лещите. Обърнете внимание и на съдържанието на влага, устойчивостта на материала на отлагания и други важни параметри. Винаги следвайте стриктно режима на носене, посочен от производителя – не прекалявайте и сменете лещите с нов чифт навреме. Първите контактни лещи трябва да бъдат избрани заедно с офталмолог.