Благородни метали, използвани в съвременната бижутерия и техните свойства
В съвременната бижутерия се използват предимно благородни метали, чиято стойност остава константа. Злато, сребро, платина, паладий, рутений, родий, иридий и осмиум – макар и елементарни по структура, металите от този списък имат висока икономическа стойност. Някои са ценени защото са редки, а други, заради използването им за паричните знаци и инвестиции. Кои са основните свойства на трите най-разпространени метала – злато, сребро и платина? Ще разберем в следващите редове.
Основни свойства на благородните метали
Златото е първият метал, за който се сещаме, когато стане въпрос за бижута. Предполага се, че е открито преди 3000г. пр.н.е. в Месопотамия, а ковкостта му е свойството, което го прави интересно. Единствено пчелният восък, нагрят до определена температура, е можел да се сравнява с чистото злато.
Молекулите на метала се движат и променят своята позиция в съответствие с напрежението, оказано върху него. Когато се кове, златото получава в повърхностния си слой това, което губи като плътност. В съвременната бижутерия, златната сплав може да придобие различни нюанси след легиране с други метали – воднисто зелено, бяло, сиво, червено и дори синьо.
След златото среброто е металът, използван широко в бижутерията. Той е и най-ковък. Въпреки че е открито през медната епоха, среброто се използва много рядко за изработката на бижута преди класическата епоха. Като цяло сребро се е използвало и все още се използва в ювелирното изкуство по икономически причини или за получаване на хроматични ефекти.
През 17-ти, 18-ти и 19-ти век, сребърни сплави са използвани за опора /вложки за здраво вграждане на диаманти и други прозрачни скъпоценни камъни. Среброто е имало за цел да насърчи отражението на светлината. Блясъкът на диаманти, циркони и други прозрачни минерали е максимално силен, когато са инкрустирани в сребърни бижута.
Друг рядък метал, присъстващ в съвременната бижутерия е платината. Тя е най-скъпа, поради факта, че е около 15 пъти по-рядка от златото. Платинени находища има само в ЮАР, Русия и Канада. Платината започва да се използва за производство на ювелирни продукти и луксозни сувенири едва от 19-ти век. Изключително високо е ценена заради яркия си блясък, ковкост, устойчивост на киселини и висока точка на топене.
Днес по-често използван в ювелирното изкуство метал е среброто. Една от причините е доста по-ниската му цена от тази на другите редки метали. В каталога на Бижутерия Паладиум ще срещнете уникални изделия с много достъпна цена. В същото време по красота този материал не отстъпва на своите събратя, но не само визията го прави толкова ценен бижутерски материал.
Сребърните сплави с висока чистота (Проба 925) имат най-високата електрическа и топлопроводимост от всички елементи, както и минимално съпротивление на контакт. Поради уникалните антибактериални свойства на чистото сребро, то се ползва с огромен успех и в производството на медицински инструменти, костни импланти, в стоматологията и фармацията – за производство на антимикробни агенти.
Сребърните и златни бижута са единствените подходящи за хора с алергии и малки деца. Медицинските обеци, които се поставят веднага след пробиване на ушите, се правят от един от двата благородни метала. В последните години нарасна значително популярността на накитите от родирано сребро. Родият – друг рядък елемент от групата на платината, се нанася като покритие върху готовите изделия, за да ги предпази от повреждане и потъмняване.