Без категорияЗабавноНовинарско

Значението на гумите

starterМожем да кажем  гумите са най-важният компонент от карта. Има логика, тъй като тяхната настройка е от клочюво значение за поведението на цялата машина.

Основната характеристика, която можете да променяте на една гума е налягането. Добрата новина е, че то може да повлияе в огромна степен на машината. Основната ви цел е да поддържате гумите си така, че веднага след като се върнете от трасето /и са топли/ да са с еднакво налягане. За да го постигнете вероятно ще ги помпате на различни налягания когато са студени, пресмятайки фактът, че не загряват еднакво. Например, ако повечето завои на трасето са десни, левите ви гуми ще извършват повече работа и ще загряват повече. В този случай може да стартирате с малко по-ниско налягане в левите гуми.

Ако спирате в бокса по време на тренировки, ще уточните налягането на гумите по такъв начин, че левите и десни гуми да са еднакво топли. Ще знаете и колко да промените налягането когато са студени. Например ако сте тръгнали с еднакво напомпани студени гуми, а се върнете от пистата с 2 паунда по-високо налягане в левите.

Това трябва да ви подсказва, че за следващата сесия трябва да тръгнете с 2 паунда по-ниско налягане в левите гуми, отколкото десните. Така, след като загреят, ще са еднакви.

Най-честата причина за промяна на налягането на гумите е желанието да промените поведението на шасито. За да намалите презавиване или недозавиване, можете да настройвате налягането фино стъпка по стъпка като променяте налягането с по половин паунд /повечето пилоти не усещат по-малки промени/. Това дали ще увеличите или намалите налягането за да постигнете желания ефект зависи от типът на каучука, характеристиките на шасито и пилотския ви стил. Сами ще трябва да намерите какво работи за вас чрез тестване и наблюдаване на карта. Знанието ще ви е нужно, за да доизпипвате подготовката на карта за квалификации и състезания.

В квалификациите имате нужда от максимално сцепление за няколко обиколки. За тази цел, може да увеличите или намалите налягането спрямо обичайното /отново зависи от вида на гумата/. Но не го правете в квалификационна сесия, ако не сте го пробвали предварително. По-вероятно е да се окажете по-бавни, тъй като няма да сте свикнали на машина, която е с различно поведение.

Може да сменяте размера на гумите или пък да ползвате гуми с различна твърдост. Но няма да говорим по-подробно за това, защото целта на тази книга е различна, а вероятно и на повечето пилоти, които я четат. Лошото е, че лесно можете да се объркате комбинирайки различни типове каучук. Нужно е да разбирате какво и защо правите, а най-добре е да имате подкрепата на заводски механици.

 

Стартер, алтернатор