Синтетично или памучно спално бельо – кой е по-добрият вариант?
Вече е ясно за всеки, че от качеството на съня зависи в голяма степен общото ни благосъстояние. Добрият сън влияе не само на продуктивността и умствената концентрация, а на здравето като цяло. Един от важните фактори за пълноценна нощна почивка е качеството на спалното бельо. Днес то се изработва както от естествени, така и от синтетични влакна. Кой е по-добрият вариант, ще разгледаме в следващите редове.
Натурални или изкуствени тъкани?
Към покупката на спален комплект не бива да се подхожда лекомислено. Тук ключов момент е не визията на изделието, а неговата безопасност, издръжливост и хигиеничност. Цената също в голяма степен формира решението за покупка. Не е рядкост покупката да се случи спонтанно заради голяма отстъпка в цената. Какво обаче трябва да изберем, когато попаднем на страхотна промоция на спално бельо?
Не е нужно да ви казваме, че чаршафите от естествени влакна са по-доброто решение. Натуралната тъкан е био съвместима с нашето тяло, позволявайки му също да „диша” и да се охлажда. Сред натуралните материи най-често срещани са памук, лен и естествена коприна. С най-добро съотношение качество/цена е памукът. Той е най-разпространен.
Вече над 50 години пазарът е залят и от синтетични материи, използвани за изработка на спални покрития. Основен техен плюс е ниската цена, както и приятната на допир копринена мекота. Визуално този вид текстил се представя чудесно, но красотата му за жалост е доста краткотрайна.
Недостатъци на синтетичните спални комплекти
Синтетичните и полусинтетичните платове като полиестер, полисатин, полиестер и др. са всъщност продукт на нефтопреработката. Поради тази причина те са вредни за здравето, ако се използват като спално и дори долно бельо. Как текстилът влошава качеството на съня? Можем да изтъкнем няколко начина:
- Синтетичните и полусинтетичните тъкани не пропускат въздуха.В резултат на това човешкото тяло не се проветрява по време на сън, нарушава се естественият топлообмен.Човекът или мръзне цяла нощ, или се изпотява;
- Синтетичните и полусинтетичните чаршафи натрупват статично електричество и го предават на тялото, понякога дори под формата на ярки електрически разряди.Така, вместо да си починете и да се отпуснете, получавате постоянни удари и микрошокове от статично електричество по време на сън;
- Спалното бельо от синтетика и полусинтетика има специфична миризма.Тя може да не е силно изразена, но е постоянна;
- Тази тъкан е частично съставена от петролни деривати, а синтетичните влакна не абсорбират или задържат багрилата зле;
- Постоянната техническа миризма може да причини минимално главоболие, а в някои случаи и отравяне на тялото.
Синтетиката може да предизвика алергични реакции, затова никога не се използва за производство на бебешко и детско спално бельо. След пране материята бързо избледнява, а повърхността вече не е така гладка и лъскава. Ако се поддадете на изкушението заради ниската цена и приятния десен, можете да си докарате редица здравословни проблеми: метаболитни нарушения, забавен метаболизъм, мигрена, намалена потентност, заболявания на черния дроб и дихателните пътища.
Предимства на памука
В престижните специализирани магазини като Pilo.bg се предлагат единствено спални комплекти от 100% висококачествен памук. Памучните чаршафи, пликове и калъфки притежават единствено и само предимства и почти никакви недостатъци. Естественото влакно има отлична въздухопропускливост и влагоабсорбация.
През зимата бельото запазва добре топлината на тялото, а през лятото абсорбира бързо потта и не предизвиква запаряване на кожата. В зависимост от плътността на материята, памучните постелки за легло съхнат бързо и издържат на множество цикли на пране и сушене. Качествените продукти не избеляват и не отделят багрила върху кожата.
Не се доверявайте на съмнителни търговски практики, когато купувате спално бельо. Твърде ниската цена на продукта трябва да ви подскаже, че комплектът не е изработен от 100% памук. Памучните материи не са копринено гладки и лъскави. Ако е възможно проверете миризмата на плата. Тя е един от основните показатели за произхода на нишките.