Полезно

Няколко спасителни въпроса, когато разговорът не върви

CommunicationОкей. Нужно ви е да поддържате разговора с някого, когото ви се налага за първи път да гледате в очите. Колкото й човек да е открит и социален, първата среща винаги е повод за създаването на конфузни ситуации. Най-често те са свързани с темата на разговор. Ако човекът отсреща е напълно непознат, тепърва предстои да се запознаете с вкусовете и навиците му, както естествено и той с вашите. А ако събеседниците са от срещуположния пол? Това дали е предимство или недостатък? Така или иначе, когато разговорът тръгне и ледът се разчупи, въпрос на съвсем кратко време е напълно непознатите да се окажат хора с общи интереси, които са намерили приятен събеседник в лицето на другия.

Въпрос № 1: “В момента с какво се занимавате?”

Перфектният въпрос, ако никога не сте срещали човека, седнал срещу вас. Ако забелязвате, този въпрос не е така директен като например: “Какво работите?”. Човекът може току-що да е бил съкратен или да е напуснал и да си търси нова работа. И ето, неловката ситуация е налице. Вместо да потърсите допирни точки на разговора, вие ще поставите събеседника си в позиция да се оправдава. Много по-добре е да го оставите сам да обясни какво го вълнува, с каква професия се занимава или иска да се занимава. Може да се окаже, че вие работите нещо съвършено различно, което да се стори страхотно интересно на човека отсреща. По този начин разговорът ще тръгне от само себе си и съвсем естествено ще се прехвърли и в друга посока.

Въпрос № 2: “Какво последно интересно ви се случи?”

Както подсказва и самата формулировка на въпроса, той е подходящ за хора, които вече се познават. Въпросът насочва към това, че вие се вълнувате от живота на другия човек, проявявате интерес към него и нещата, които са му се случили. По този начин ведната провокирате положителни чувства у събеседника и той ще ви разкаже най-интересното си преживяване от последните дни – вие веднага след това можете да му отвърнете със същото.

Въпрос № 3: “И какво стана после?”

Златно правило, за да се поддържа разговорът, което се използва от всеки стенд-ъп комедиант – повтаряте и потвърждавате всичко, което казва отсрещния човек и към него добавяте нещо свое оригинално. Ако събеседникът ви каже, че вчера е било прекрасен ден, не можете просто да отвърнете: “Да, беше!”. По-добре кажете, че денят наистина е бил превъзходен, тъй като времето е било идеално за разходка сред природата. Човекът срещу вас може да разкаже интересно преживяване, което му се е случило, докато е бил на излет и разговорът ще потръгне.

Автор: http://webselo.com – копирайтинг и творческо писане.