Полезно

Как да преживеем прехода от едно към две деца, без да полудеем

Как да преживеем прехода от едно към две деца, без да полудеем

Когато разбрах, че съм бременна за втори път, знаех, че ще има повече работа като цяло и голяма промяна за нашето малко дете. Просто не осъзнавах как променящата се динамика и нужди ще се отразят на ежедневната работа.

Изтощително е да преминеш от едно към две малки деца, особено когато имаш АКТИВНО малко дете. Според мен това е промяна в играта. И то не само защото ще бъдете майка, която си стои вкъщи и има много работа.

Светът ви ще се промени, защото първото ви дете вече ще се конкурира за вниманието ви с ново бебе… с което ще трябва да прекарвате по-голямата част от времето си. Когато кърмите или храните бебето си от шише. Успокояващо. Често сменяте. Къпане. Както и посещенията при лекаря за контролни прегледи или ваксинации.

И в резултат на това регресията на вашето малко дете ще се засили.

Те може отново да поискат онзи биберон или шише от времето, когато са били бебета. Отчетливо отделете нещата на по-голямото дете от тези, необходими за бебето. Ако по-голямото е на възраст, в която все още използва памперси може да напазарувате размери подходящи за всяко от тях от online памперси.бг. Вкъщи ги разпределете на отдели места, за да знае първото, че все още има своите неща за себе си. Момента, в който то ще се учи да дели все още не е настъпил. Може да имат проблеми със съня или просто да изпитват ревност, сякаш мама вече не ги обича – което очевидно не е вярно, но все пак е сърцераздирателно.

Присъединяването на още едно дете към семейството ви не е задължително да бъде пълна борба, ако планирате предварително и зададете очаквания за всички.

Стъпки при увеличаване на броя на децата от едно на две

Уверете се, че детето ви (и вие самите!) сте готови.

Един от най-подценяваните съвети за приспособяване към ново дете е просто да се подготвите за него, както психически, така и физически. Вземете предвид начина си на живот, наличната подкрепа, както и нуждите и личността на настоящото си дете, когато решавате дали да добавите второ дете към семейството си.

– Имате ли спокойно дете?

– Имате ли дете със специални нужди?

Обмислянето на тези въпроси ще ви помогне да се подготвите по-добре за промените, които неминуемо ще настъпят.

Започнете да говорите с малкото си дете за това, че ще има братче или сестриче, за да му помогнете да се подготви. Не искате просто да им дадете ново бебе, защото са още малки. Загрейте ги за идеята да имат по-малка сестра или брат, за да са готови за големите промени, когато те настъпят.

Обмислете възможността да разделите децата си.

Колкото по-голяма е разликата във възрастта между бебе номер едно и бебе номер две, толкова по-лесно ще бъде да се премине от едно към две. От една страна, когато по-голямото дете порасне, то става по-независимо, което ви позволява да се съсредоточите повече върху бебето през първите няколко седмици.

И, ако трябва да бъдем честни, наличието на деца на сходна възраст може да изглежда полезно за игрите и сближаването, но то също така представлява предизвикателство. Това означава, че ще трябва да станете наистина добри в разпределянето на времето, вниманието и енергията си между децата, защото ако те се занимават с едни и същи неща, можете да се обзаложите, че по пътя ще има съперничество между братята и сестрите.

Тримата ми синове бяха само на няколко месеца разлика във възрастта. Така че грижата за новороденото и кърменето му, докато се опитвах да се справя с активния малчуган, беше едно от основните ми предизвикателства. След това идва ред на обучението за гърне. След това е справянето с пристъпите на гняв. Също така, придирчиво хранене.

Затова помислете за специфичните нужди на детето си във всяка възраст: ще бъдете ли вкъщи с новородено и малко дете по цял ден? Ще имате ли дете в предучилищна възраст или по-голямо братче или сестриче в училище за няколко часа?

Съобразяването с възрастовата близост може значително да ви помогне при планирането на ежедневните дейности и вземането на най-доброто решение за вашето семейство.

Когато бебето пристигне, не забравяйте за малкото си дете.

През първите няколко дни е естествено да посветите цялата си енергия на грижите за новороденото. Те са напълно зависими от вас за всичко. В този процес обаче не забравяйте за другото си дете. Разбира се, може и да не възнамерявате да го правите, но това се случва доста често. Посетителите искат да видят новото бебе, да го държат в ръце и да охкат и ахкат по него.

Така че от вас, мамо, зависи да включите малкото си дете колкото е възможно повече по време на прехода и да напомняте на гостите си!

Докато бебето ви е в детската стая или спи, поздравете малкото си дете в болницата. Приемете го напълно. ПРЕДИ да доведете бебето за голямото представяне, го обсипете с внимание. Дайте им специален подарък „от бебето“ – не е задължително да е нещо екстравагантно; книгите за по-голямото братче са популярен избор.

Можете да възстановите връзката с партньора си у дома (това не е просто приятно занимание; то ще ви спести стреса по-късно, когато децата ви започнат да проявяват повече ревност). Разбира се, невинаги ще можете да го направите по време на скъпоценната дрямка, но прекарването на качествено време с по-голямото ви дете (чийто свят току-що се е преобърнал) е от решаващо значение.

Не мога да кажа достатъчно добри думи за това. Мислех, че вече правя дейности с моето малко дете, но не му отделях цялото си внимание. Няма да е толкова ефективно, ако телевизорът е включен или ако сте многозадачни в къщата. Изключете всички електронни устройства и отделете на детето си цялото си внимание – дори и да е само за 15-20 минути игра, уверете се, че тя е извършена правилно, и напомнете на детето си, че това е вашето „специално време“, за да затвърдите концепцията.