Новинарско

Как да изберем подходящо жилище за покупка

В тези смутни за икономиката години, инвестицията в ново жилище е предпочитана форма за „спестяване/вложение” на излишните пари, които сме икономисали/изработили през годините.  Поради особено високите цени на недвижимите имоти в България, често човек купува дом, в който ще живее той, децата му и внуците им. В много от случаите, използва парите, събирани с упорит труд в течение на десетки години.

Има особености, които силно могат да повлияят на избора ви, както и адекватността му.

  • Старите брокери често казват, че „вие купувате мечтите си, а хората продават спомените си”. Не се поддавайте на това да ви надприказват, да ви накарат да повярвате, че хорските спомени са вашите мечти. Бъдете прагматичен и сух, не купувайте дом, заради това, което някога е бил. Не се поддавайте и на мечти за това, което домът ще стане, има доста работа, докато идеите ви станат реалност. Както и доста разходи по груба и мръсна работа по самото жилище.
  • Едни от най-показателните помещения за качествата на едно жилище са кухнята, банята и терасата. Там ще ви струва най-скъпо евентуалния ремонт, а състоянието им съответства на качествата на цялата вътрешна структура -тръби, електрически инсталации, дограми, саниране. Състоянието им е пропорционално на по-нататъшната инвестиция за ремонт.
  • Не се поддавайте на думите на брокерите, които лесно ще ви „събарят стени и съединяват тераси и стаи”. С последните промени в законовата уредба, стана определено по-лесно да приобщим терасата към жилището, както и да съборим определени стени, които нямат принос към стабилността на конструкцията. С една уговорка, нужно ви е становище от инженер-конструктор. Дори и да вземете бързи пари на заем, за да платите разхода, вие инвестирате в спокойствието си.
  • Внимание можете да обърнете и на общите части, които са част от атмосферата на дома. Колкото и да е прекрасен и лесен за ремонтиране новият ви дом, ако към него е прикачен вход с кошмарни общи части, струва си да си помислите няколко пъти, преди да подпишете.
  • Не подценявайте и съседите. Често купили жилището, вие се оказвате насред някаква шекспирова панелна трагедия, която е започнала в зората на времето, а ви включват само защото сте „новият притежател на апартамент номер едикой си”. Не става да се заключите у дома, но е глупаво и да играете по чужда воля в нечий театър на абсурда.
  • Ако купувате през агенция, постарайте се да ги изцедите максимално за това, за което ще им платите. Търсете консултация, а ако не одобрявате стила им на работа, директно им го заявете. Сключете договор, в който ясно и точно регулирате задълженията си към тях, но и техните към вас.