Какви неща си струва да купите на кредит и за какво е по-добре да спестите
Естествено е човек да желае много предимства наведнъж – той иска просторен апартамент или къща, кола, нови домакински уреди, телефон от най-модерния модел и така нататък. Не всеки обаче може да купи всичко наведнъж. Винаги трябва да избирате – или да откажете изобщо да купувате, или да спестите. Друг вариант и той е може би най-популярният в „потребителското общество“ – е да вземете кредит и да го върнете по-късно, но с лихва.
Днес пазарът на банково кредитиране засяга почти всички граждани. Дори откровените противници на заемите са принудени да прибягват до заеми от банки. Те от своя страна генерират милион „страхотни сделки“ за всякакви желания и портфейли. В много отношения заемите от банка са от полза – например те могат да се застраховат срещу инфлация или да разрешат жилищния въпрос. Манията по кредитиране обаче може да доведе кредитополучателя в робство за плащане и в крайна сметка да доведе до неволна несъстоятелност.
Препоръчително е да вземате назаем от банка, ако здравето на човек зависи от това и ако са необходими пари за някаква глобална покупка, например апартамент, а натрупаните средства не са достатъчни, съгласиха се експертите, интервюирани от институция, която се занимава с подобни въпроси.
Бонус програмите и субсидиите доближават лихвата по заем за големи покупки – кола или недвижим имот до инфлацията. Например, според прогнозите на експерти, желаещите да получат кредит ще продължават да нарастват в следващите месеци, но процентът на одобрените кредити ще се запази приблизително същият, както към момента. Предвижда се и ръст на ипотеките.
Благодарение на ниския процент на отстъпка от 4,25%, заемите станаха много по-привлекателни, отколкото преди година. Освен това, предвид разликата между реалната и официалната инфлация в страната, няма смисъл да се пестят пари, сочат мненията на експерти.