Без категория

Иконите в дома

Подреждайки иконите в домашния иконостас, правилата са същите като при иконостаса в църквите. Централното място заема иконата на Исус Христос, която е най-голяма по размери. Обикновено това е Христос Вседържител или Христос Неръкотворен. Отляво на изображението на Спасителя се поставя икона с лика на Божията Майка и Младенеца. Тези две икони са много важни и е добре да присъстват във всеки дом.

Добавянето на другите икони зависи от желанията и нуждите на семейството, което живее в дома. Над основните две икони често се поставят икона с Разпятието или на Светата Троица. Под иконите на Христос и Дева Мария със Сина Божий или в страни от тях, християните разполагат други икони на светци, на които са кръстени хората, живеещи в жилището. Една от най-почитание икони е тази на Свети Николай. Доста голяма част от нашите сънародници познават и иконата на руския светец Серафим Саровски. Сред светите великомъченици, най-разпространени са изображенията на Георги Победоносец и лечителя Пантелеймон, на която се уповават семействата, в които има сериозно болен.

Иконостасът е основното място на иконите в един дом. Те обаче могат да се поставят и в други части на жилището. Според християнското учение, тяхното място е във всяка стая, в която живее семейството. Икони на Исус Христос е хубаво да се закачат в детската стая и спалнята, за да защитава хората и да ги покровителстват. Църквата допуска поставяне на църковни календари и репродукции на икони.

Пред домашния иконостас обикновено има кандило, на което се палят църковни свещи. По стар църковен обичай, те трябва да се палят всеки ден, но това, разбира се е невъзможно при днешния забързан ритъм на живот и заради сигурността в жилището. Реално, в наши дни, християните ги запалват, докато се молят или в празнични дни. В някои семейства те горят в неделните и празнични дни през целия ден.