Защо хлебарка може да е опасна
Представете си ситуация: имате благополучно семейство, винаги поддържате стаята чиста, изнасяте боклука навреме и не оставяте трохи по масата. И изведнъж … хлебарка, хлебарка, хлебарка!
Дори да приемем, че тя се е скитала у вас, съвсем случайно, идвайки от по-спретнати съседи, повярвайте: това няма да свърши дотук.
Факти, статистики и други справки в материалите са заимствани от ПРЕВЕНТА.БГ.
Хлебарите могат да си предават информация помежду си къде се намира вкусната храна и да вземат колективни решения, дали да мигрират до това място. Така че, ако вашият дом е ”пълна чаша“ с еликсир, не се колебайте: Вземете мерки веднага!
Познатият ни Орди и негови роднини ще тичат в галоп, докато достигнат вашия апартамент.
Дали хлебарки са само неприятни насекоми или вредители?
Хлебарки, прониквайки в електрически уреди в търсене на топлина, замърсяват детайлите на деликатните механизми с екскрементите си. В резултат на това може да се получи късо съединение, неизправности на устройствата. И като цяло не е достатъчно приятно, когато насекомо марширува по екрана на работещ лаптоп или телевизор. Така моментално изчезва в недрата на технологията, веднага щом се опитате да се приближите до него и вече се е скрило.
Хлебарки в системата
Хлебарките пълзят вътре в електрическите уреди и развалят частите с екскрементите си.
Възниква въпросът: каква е голямата работа? Е, само една хлебарка. Представете си и моментът: Ужасени да стъпвате по килим от хлебарки. Само си помислете …
Ало това ще ви успокои – много хора изпитват отвращение към хлебарки. За някои се развива в панически страх – блатофобия.
Болести, пренасяни от хлебарки
Ако мислите, че хлебарките пълзят из къщата ви единствено в търсене на трохи от хляб и други остатъци от храна, тогава дълбоко се лъжете. Хлебарки има навсякъде и те са почти всеядни. Имате ли хлебарки? Очаквайте да откриете от време на време развалени предмети: кожени и найлонови стоки, книги, лак за обувки, лепило, крем за лице и лосион …
Но това не е най-лошата част. Разхождайки се из кофите за боклук, мазетата и други „горещи“ места в търсене на храна, хлебарките „хващат“ много бактерии по обвивката си, краката и антените си, а след това с чиста съвест ги разпространяват в къщата ви, пълзейки по дрехи, мебели, кухненска маса, рафтове на шкафове с храна.
Хлебарки развалят храната
Хлебарките пълзят над храната, разпространявайки различни инфекции.
Според Световната здравна организация приблизително 18–20% от хората на земята са заразени с болести от насекоми. Мухите са на подиума в този списък, хлебарките са на почетното второ място. От хлебарки може да се заразите и с:
дифтерия;
проказа;
инфекциозен хепатит;
тетанус;
туберкулоза;
трахома;
салмонелоза;
полиомиелит;
хелминтоза.
Алергични ли сте и вече сте премахнали всички предмети и растения, потенциално опасни за вас, от дома си, но алергията все още не изчезва?
Черупката на хлебарката се състои от хитин, чиито частици постепенно падат, докато насекомото расте. Смесвайки се с прах, те причиняват различни алергични реакции – от астма до конюнктивит. Обикновена висока сграда е обитавана от до 300 хиляди насекоми, повечето от тях са хлебарки.
Според учените, те са причина за алергии, защото повечето време хората прекарват вкъщи. Например в САЩ милиони американци страдат от алергия към хлебарки.
Да обобщим: алергии, развалени предмети и (като бонус) опасно заболяване.
Нашествие на хлебарки
След един хлебарка роднините й могат да мигрират.
Да, това е истински апокалипсис на хлебарки. И все пак: Не се страхувайте: хлебарката не е толкова ужасна, колкото е нарисувана. Ще ви покажем как да се отървете от тези насекоми и какви мерки да предприемете, за да не се появят изобщо във вашия дом.
Без паника!
Първо, нека разберем какви правила трябва да спазвате, за да не „наводнят“ дома ви насекомите. Тук правилото е просто:
премахнете всички трохи и остатъци от храна от масата, съхранявайте храната в херметически затворен съд;
изхвърлете боклука навреме – не чакайте кухненският резервоар да се напълни;
измийте и изсушете добре мивката – хлебарките не могат дълго време, без вода;
запушете пукнатините по стените и оборудвайте вентилационните отвори със специални решетки. По този начин ще блокирате насекомите да влязат в апартамента от съседите.
Ако са взети всички предпазни мерки и хлебарките все още се мятат из апартамента, по-добре е да прибегнете до по-сериозни мерки. За целта, използвайте продукти за борба с вредителите. Или наемете екипи за пръскане срещу хлебарки.
С бързото почистване на къщата, вие намалявате риска тези насекоми да мигрират към вас. Използвайки специални средства, срещу хлебарки, няма да им оставите никакъв шанс.