здраве

Защо високото кръвно налягане е опасно?

Високото кръвно налягане или хипертонията (артериалната хипертония) е един от най-важните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. В някои случаи човек не усеща леко повишаване на налягането или се чувства зле, но не разбира причината. С този пост ще разгледаме по-обстойно симптомите, рисковете, профилактиката и лечението на високо кръвно налягане.

Повишено кръвно налягане се счита за налягане над 140/90 mm. Hg (нормалното кръвно налягане е 120/80 mm Hg). Увеличаването на двете стойности е опасно за здравето. Високото диастолично (по-ниско) кръвно налягане най-често се причинява от стесняване или загуба на еластичност на кръвоносните съдове, нарушена бъбречна функция или други органи. Систолното (горното) налягане се увеличава под въздействието на нервен стрес и с промяна в еластичността на кръвоносните съдове. С годините стените на кръвоносните съдове се удебеляват и губят еластичност. Сърцето хвърля кръв с голяма сила в аортата. Такива внезапни скокове на налягането (нагоре или надолу) са особено опасни, тъй като кръвоносните съдове могат да се спукат и да причинят усложнения. При хипертония сърцето е най-стресирано. При липса на подходящо лечение, около 80% от хората страдат от исхемичен инсулт, а в останалите 20% от случаите възникват различни хеморагични усложнения. Липсата на подходящо лечение на високо кръвно налягане може да причини проблеми с бъбреците.

Рисковите фактори за хипертония включват наследственост, затлъстяване, нездравословна диета, консумация на алкохол, стрес, тютюнопушене и диабет. Съществува мнение, че това е болест на възрастните хора, но в почти 50% от случаите на високо кръвно налягането възрастта на хората е под 49 години. Практиката показва, че пациентите с диагноза артериална хипертония могат да бъдат хора на тридесет и дори на двадесет години.

Така че, за да предотвратите високо кръвно налягане, трябва да промените хранителните си навици и начина си на живот. Необходимо е да се изключи употребата на големи количества сол, захар и мазнини. Плодовете и зеленчуците като домати, цитрусови плодове, дини, смокини, малини, чесън, зеле, праз, спанак и патладжан са много полезни за сърдечно-съдовата дейност.

Можете също така да добавите към препоръките ежедневна физическа активност в продължение на 30 минути: плуване, джогинг, колоездене или всяка друга дейност. Добре е да вземете решение за отказване от тютюнопушенето. Прекомерната консумация на алкохол също крие опасност за здравето. Отказът от лоши навици е добър на всяка възраст.

Трябва да отбележим, че само лекар може да предпише необходимото лечение, така че е изключително важно да не се самолекувате. Редовният и правилен прием на лекарства в този случай е от голямо значение. Изборът и употребата на подходящите лекарства в съответствие с индивидуалните данни и анализи на пациента е сложен процес, който изисква търпение и взаимно сътрудничество между лекар и пациент. Но ако пациентът приема предписаните лекарства нередовно (не спазва инструкциите), тогава няма да е възможно да се осигури нормално кръвно налягане.

Когато налягането се нормализира, лекарят коригира дозата на лекарството, но лекарството не може да бъде изоставено напълно. Хората с високо кръвно налягане се съветват редовно да посещават лекар и да се подлагат на предписан преглед, според резултатите от който лечението се коригира, ако е необходимо.

Хората се насърчават сами да проверяват редовно кръвното си налягане. Не е трудно да направите това у дома, тъй като тонометърът може да бъде закупен във всяка аптека. Има определени условия за измерване на кръвното налягане. По време на измерването човекът трябва да е отпуснат, да е в комфортна обстановка, да не кръстосва крака и да отпусне ръката, върху която се измерва налягането.

Лечението на артериалната хипертония не се ограничава само до употребата на лекарства. Промените в начина на живот са много важни. Тези промени включват положителни емоции, правилно хранене, отхвърляне на лоши навици и физическа активност.

Ето защо, ако се оплаквате от главоболие, виене на свят, шум в ушите, сърцебиене, болка в сърцето, умора, сънливост, изтръпване (подуване) на пръстите на ръцете или краката, препоръчваме незабавно да се консултирате със специалист по вътрешни заболявания. Лекарят ще установи патологични колебания в кръвното налягане, ще идентифицира рисковите фактори, ще предпише необходимото лечение и режим. Ако е необходимо, той ще ви насочи към кардиолог за допълнително изследване.

За поддържане на кръвното налягане помага билковата тинктура Кардизол. Натуралните съставки спомагат също така за предотвратяване на хипертония, като се грижи за кръвоносните съдове и сърдечната система.