Новинарско

Договор за наем

В наши дни много хора купуват на лизинг жилища и ги отдават под наем, за да ги изплатят. Най-важното нещо, което гарантира правата им и ги защитава при нередности и спорове от прекъсване на лизинговите вноски е договора за наем, който те трябва да дефинират точно, отнасящ се до потенциални бъдещи наематели. Договорът за наем, трябва да е ясно, че се изготвя от наемодателя. Договорът трябва да бъде напълно ясен и изчерпателен и да включва всички подробности за страните на договора за наем, включително коректно вписано пълното име на всяка от страните и характера на правната форма. Въпросните помещения следва да бъдат точно определени, по отношение на изграждането на адрес, номер на етаж, апартамент, брой стаи и квадратура, на обекта, който ще се отдава под наем. План А или чертеж на пространството, по отношение на целия имот, е много полезно. Неадекватната или нерелевантна идентификация може да обезсили договора за наем като аргумент за една от страните, в случаи на спор и ако се стигне до съд. В договора за наем трябва да се посочи още дали правата за паркиране са изключителни или неограничени, както и дали конкретни места за паркиране са определени за наемателя. Отделните такси за наем следва да бъдат отбелязани от рецензента.

Срокът на договора за наем следва да се предвиди и да бъде посочен срока, в който изтича. Дата на напускане следва да бъде ясно посочена, както и датата, на която първото плащане за наем се дължи. Също така, трябва да бъдат отбелязани всички опции за подновяване на договора.

Наемателят трябва ясно да разбира как точно трябва да плаща наема и вноските за разходите, защото има значителни разлики, дори в рамките на даден пазар.

В договора за наем следва да се определят редица условия за поддръжка, обслужване и оборудване. Задълженията на наемателя, свързани с ремонти и пр. Всички те трябва да са ясни, за да се гарантира, че наемателите поддържат пространството в добро състояние. Правата на наемателя да променя наетото пространство трябва да бъдат внимателно дефинирани.

Ако наемателят нанесе материални щети на имота, който е взел под наем по време на възстановяване и се съгласи да ги възстанови в разумен срок, наемодателят не може да отмени сключения между двете страни договор. В противен случай, собственикът на имота е в правото си да съди наемателя за нарушение на договора, ако пространството остане повредено.